مراحل طراحی و توسعه وب‌سایت

آشنا بودن با مراحل مختلف تعریف و اجرای یک پروژه وب سایت کمک زیادی به ارتباط با کارفرمای پروژه و تیم طراحی می کند. در ادامه به مراحل اصلی اجرای یک وب سایت از آغاز تا پایان اشاره شده است.

مراحل طراحی سایت خوب وب
مراحل طراحی و توسعه وب‌سایت

تعریف پروژه

اولین قدم در این مرحله تعریف هدف کارفرما از ایجاد وب سایت و کاربردی است که از محصول نهایی انتظار دارد. این اهداف و مقاصد اصلی همه مراحل بعدی از تکنولوژی مورد استفاده تا رنگ بندی صفحات را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مرحله یک جلسه حضوری یا آنلاین بین تیم طراحی و کارفرما برگزار می شود تا اهداف پروژه, گروه هدف کاربران سایت, رقبا در بازار و … شناسایی شود. در این مرحله باید تعداد کمی هدف اصلی تعریف شده و بر روی آنها تمرکز شود تا اجرای پروژه دقیق تر و محصول نهایی کارامد تر باشد. بعد از برقراری جلسه تعریف پروژه در صورت رضایت با کارفرمای وب سایت قرارداد قانونی امضا می شود.

برنامه ریزی پروژه

مرحله برنامه ریزی و زمان بندی مراحل مختلف پروژه برای ارائه به موقع محصول ضروری است. در این مرحله برای هرکدام از مراحل پروژه زمان بندی دقیق صورت میگیرد و نتیجه به صورت چارت به مشتری ارائه می شود. اگاهی کارفرما از جزئیات مراحل و زمان بندی برای ارتباط بهتر با تیم طراحی بسیار با اهمیت است.

طراحی وایرفریم و معماری سایت

معماری و وایرفریم سایت از تمامی صفحات و اجزای بصری آنها تشکیل می شود. اماده سازی نقشه سایت از این جهت اهمیت دارد که نشان دهنده این است که تمام صفحات کلیدی و ارتباط آنها با یکدیگر کاملا در نظر گرفته شده است. وایرفریم به صورت جزئی تر محل قرار گرفتن تک تک عناصر موجود در هر صفحه را مشخص می کند.

طراحی بصری

وقتی نقشه کلی سایت و وایرفریم ها اماده شد مرحله بعد طراحی بصری سایت است. طراحی عناصر مختلف و رنگ ها معمولا به گونه ای انتخاب می شود که با سایر عناصر برندینگ مشتری مطابقت کامل داشته باشد. برند شما در این بخش نقش مهمی داشته و طراح با مطالعه برند مشتری اقدام به ایده پردازی برای طراحی وب سایت می کند.

کد نویسی وب سایت

بعد از مورد تایید قرار گرفتن طرح, محتوای مورد نظر برای قرار گرفتن در وب سایت از کارفرما دریافت شده و کدنویسی صفحات یا پوسته وردپرس شروع می شود.

تست سایت

بعد از اتمام کدنویسی سایت و قبل از تاریخ مورد نظر برای راه اندازی وب سایت بر روی سرور قرار گرفته و اجازه دسترسی به کارفرما داده می شود. در این مرحله مشکلات احتمالی در کار با سایت شناسایی شده قبل از راه اندازی برطرف می شوند. وب سایت در شرایط گوناگون روی دستگاه های مختلف تست شده تا کوچکترین مشکلی در هنگام راه اندازی رسمی وجود نداشته باشد.

راه اندازی

در این مرحله تمامی بخش های سایت توسط کارفرما تست و تایید شده است. بعد از شروع دسترسی کاربر ها به سایت ما آماده هستیم تا با توجه به بازخورد ها تغییرات جزئی در ظاهر و کد ها اعمال کنیم تا تجربه کاربری سایت به بهینه ترین حالت خود برسد. وب یک رسانه پویاست و تغییرات در وب سایت به دفعات اتفاق می افتد.

پشتیبانی

با توجه به تغییرات بسیار سریع در بستر های نرم افزاری, وب سایت ها نیازمند مراقبت و پشتیبانی دائمی هستند. محتوا دائما توسط مالک وب سایت بارگذاری شده و باز بینی در بک اند توسط پشتیبانی انجام می شود.